"Anglický koutek"

Úvodem

Na tomto místě máte možnost si zopakovat, rozšířit či projít základní anglickou slovní zásobu :-). Je to ideální zejména pro ty, kteří se chystají na předmět "První pomoc - simulace letní".

Tento kurz je tematicky ve znamení "Cestování". A co se v něm bude probírat? Projdeme si to vše od začátku se zacílením na první pomoc. Co vše zařídit před cestou, jak se chovat a co řešit během cesty, co vás čeká po příjezdu zpět.

V rámci toho je zařazen i "anglický blok", jehož součástí jsou i simulace v anglickém jazyce (nácvik situací, kdy jste např. na dovolené v zahraničí a něco se stane). Můžete si tak zkusit komunikovat s operátorem tísňové linky a figuranty, kteří mluví pouze anglicky.

Ti, kteří se v angličtině necítí moc jistí, nemusí mít obavy - všichni jste s námi měli základní kurz, takže víte, že naším cílem rozhodně není vás demotivovat a stejný ethos bude i na simulacích (koneckonců v zahraničí často ani dispečeři moc dobrou angličtinou nevládnou...). Abyste se ale cítili trochu komfortněji, tak jsme pro vás níže připravili soubor modulů, v rámci kterých si můžete angličtinu (se zaměřením na první pomoc) zopakovat a případně i prohloubit.


Znovu opakujeme, že pro účely výuky vám budou zcela stačit i jen základní anglické obraty. Na druhou stranu, když budete mít bohatší slovní zásobu, posunete se zase o kousek dále. Zároveň, jelikož  je předmět zaměřen na "výuku první pomoci", není možné zařadit přímo výuku "angličtiny" - návic i studenti mají různé úrovně (to, co pro někoho zde bude triviální zopakování může být pro někoho obtíž). A je to samozřejmě v pořádku a s těmito rozdíly počítáme. Domníváme se však, že níže uvedené výukové pomůcky vám mohou pomoci dopředu získat určitou jistotu v daných obratech, takže na výuku nemusíte odjíždět ve stresu. :-)


O co se jedná?

Níže naleznete soubor několika modulů, ve kterých si můžete zkoušet různé úrovně a typy znalostí. Některé moduly jsou zamřeny pouze na procvičení slovní zásoby ("slovíčka"), jinde natrénujete využití v kontextu, poslech či výslovnost. Můžete si projít vše a nebo taky jen to, v čem si nejste moc jistí.

Po klepnutí na vybraný modul se vám v prohlížeči otevře samostatný "testík", který můžete vyplnit. K jednotlivým částem dostanete zpětnou vazbu - na konci každého modulu se vám ukážou "správné/špatné" odpovědi.

Modul 1:  slovní zásoba

základní přehled anglických slovíček

Po spuštění se vám náhodně vygeneruje 20 otázek, u kterých budete vybírat správnou dopověď ("jak se to řekne"). Příklad úlohy:

  • Jak se řekne anglicky "bezvědomí"?
  • a) consciousness
  • b) dizziness
  • c) seizure
  • d) unconsciousness

Modul 2:  slovní zásoba v kontextu

anglické výrazy a jejich význam

Po spuštění se vám náhodně vygeneruje 20 otázek, u kterých budete vybírat správnou dopověď ("jak se to řekne"). Tentokrát však význam slova bude popsán anglicky v kontextu, takže budete muset pochopit i text. Příklad úlohy:

  • If a person is lying still on the floor, is not responding to anything, not even to painful impulses, we could say that the person is:
  • a) conscious
  • b) dizzy
  • c) having a seizure
  • d) unconscious
První pomoc na PřF UK:
Záchranáři Žatec, z. s. - skupina Praha: