cs

Pokyny pro Říčanskou hájovnu

(doplněk pro terénní kurzy a ZZA)

Některé naše kurzy vyučujeme v budově Muzea Říčany, konkrétně v Říčanské hájovně u Světic.

foto: První pomoc na PřF UK
foto: První pomoc na PřF UK

Přesná adresa objektu: Říčany 375 (=Říčanská hájovna u Světic, ulice Lesní)  

(Více informací na stránkách Říčanského muzea: zde )

(důležité body zaznačené v mapě uvidíte po klepnutí na tlačítko "Zobrazit na mapy.cz")

Hájenka se skládá ze dvou hlavních budov - vlastní hájovna, kde se v podkroví nachází 2 velké pokoje s matracemi určené pro přespávání, a přestavěná stodola, která slouží jako výuková místnost. Vedle objektu se nachází louky a lesní porosty, které využíváme pro zvýšení reálnosti simulovaných situací. K dispozici je rovněž ohniště, dřevník, ale třeba i pec na chleba. V blízkosti objektu se pak nachází lesní školka obývající jurtu.

Výuková místnost v přestavěné stodole
Výuková místnost v přestavěné stodole

Upozornění a pokyny pro účastníky kurzů:

 • Příjezd:  pokud není řečeno jinak, sraz je přímo na místě s dostatečným předstihem před výukou (alespoň 20 min).
 • Doprava a parkování: objekt je cca 20-25 min chůze od autobusové či vlakové zastávky Světice (cesta z nádraží je značená). Prosíme, nezajíždějte automobily a neparkujte u objektu hájovny. Své auto můžete zaparkovat na místě uvedeném ve výše zobrazené mapě - parkoviště je vedle fotbalového hřiště (těch pár metrů není problém zavazadla donést...).

 • Stravování: obvykle probíhá svépomocí (je k dispozici plně vybavená kuchyně - lednička, sporák, mikrovlnka, rychlovarná konvice...). V Říčanech či okolí rovněž funguje několik pizzerií s rozvozem.
 • Ubytování: Účastníkům našich kurzů vřele doporučujeme využít ubytovací možnosti v průběhu kurzu. V takovém případě doporučujeme vzít si spacák a případně prostěradlo na matraci. Varianta s přespáváním je pro účastníky mnohem příjemnější (teambuilding, socializace a v neposlední řadě možnost společného opakování znalostí...). Nepřespávající pak obvykle litují, že tam nezůstávají s námi.

 • Na kurz si také nezapomeňte vzít:
  • Přezůvky: Protože během výuky budeme spoustu věcí trénovat a většina z nich je na zemi, máme pro Vás různé podložky. Je ale škoda, aby se na ně šlapalo v botách. Proto si prosím přineste přezůvky (pro výuku v interiérech), ale také pevnou obuv (ta se bude hodit v exteriérech).
  • Oblečení, které je možné umazat. Protože se snažíme, aby situace, které se učíte řešit, vypadaly co nejvěrohodněji, připravujeme různá namaskovaná zranění. Proto je možné, že se jako figuranti nebo jako zachraňující umažete a doporučujeme se proto před začátkem výuky převléci. Používáme sice potravinářské barvy, kterých je možné se vcelku dobře zbavit, ale i tak je tmavší oblečení lepší (pokud ho nechcete obětovat úplně) a pro spolucestující na cestě domu i příjemnější, když v tom nebudete cestovat MHD (je pravda, že byste sice vyzkoušeli připravenost poskytnout PP u běžné populace, ale...).

  • Psací potřeby a papír. Veškeré materiály dostanete vytištěné, takže Vás žádné hory poznámek nečekají. Ale i přes to je dobré mít něco s sebou.

  • Večer po výuce obvykle děláme táborák, takže pokud hrajete na nějaký vhodný hudební nástroj (kytara apod.), je rovněž na kurzu velmi vítán!
 • Především si ale na kurz nezapomeňte vzít odhodlání proniknout do základů první pomoci a chuť si dané věci vyzkoušet! :-)

A jak to konkrétně na místě vypadá? To se můžete podívat na níže přiložených fotografiích:

(foto Mgr. Tomáš Pinkr a Mgr. Radim Kuba):